ENG

Novinarstvo na prvoj liniji odbrane demokratije i borbe za istinom

Marc Wiese je dokumentovao borbu filipinske novinarke Marije Resse za demokratiju i medijske slobode.

 Novinarstvo na prvoj liniji odbrane demokratije i borbe za istinom

Piše: Elma Ljubčić

Otkako je u junu 2016. godine preuzeo vlast, Rodrigo Duterte je uz pomoć odreda smrti, pod krinkom “rata protiv droge”, ubio skoro 30.000 hiljada ljudi. Ne obazirući se na međunarodne kritike i otvoreno priznajući ubistva koja je počinio, poručujući cijelom svijetu da ga ne zanima šta ko misli, Duterte je gotovo preko noći demokratski sistem pretvorio u diktaturu.

U takvom sistemu medijske slobode ne postoje, a bavljenje istraživačkim novinarstvom i prenošenje istinitih informacija javnosti postaje sve veći izazov. No, uprkos svakodevnim prijetnjama po život i posao, novinarka Maria Ressa i njen tim s platforme Rappler na Filipinima ne odustaju od borbe za očuvanje demokratije.

Upravo je njihova borba za istinu i medijske slobode u fokusu filma Na liniji fronta njemačkog reditelja Marca Wiesea, koji će biti prikazan u petak, 11. septembra, sklopu Takmičarskog programa Trećeg AJB DOC-a. 

“Maria je srž demokratije i odnosu vlade prema medijima, ona predstavlja borbu Davida i Golijata. Ipak, treba biti iskren i reći da se ona ne bori sama, jer ona sa sobom ima cijeli tim hrabrih ljudi, koji su također izloženi raznim prijetnjama i pritiscima”, kaže reditelj filma Marc Wiese.

Koliko dugo je nastajao ovaj dokumentarac i možete li nam ispričati kako je izgledao kreativni proces? 

Prije svega želim da kažem da je sigurno najteže bilo ljudima koji žive tu, a radili su s nama, jer se mi u svakom trenutku možemo vratiti u svoju zemlju, dok oni moraju ostati tu. To je razlog zbog kojeg nikada nismo rekli vlastima šta radimo, odnosno kakvu priču ćemo ispričati. Njima smo rekli da snimamo dokumentarac o najljepšim otocima svijeta, što je, naravno, bila laž. Zbog toga nismo imali problema, ali da su u bilo kojem trenutku shvatili šta radimo sigurno bi nas uhapsili i onda bismo imali velikih problema.

U prvoj sceni filma čujemo Dutertevo priznanje ubistva. Kako to komentirate i šta je prema vašem mišljenju razlog zbog kojeg ljudi glasaju za takve osobe?

To je pitanje za milion dolara. Jednostavno, širom svijeta imate osobe koje su okorjeli rasisti, šovinisti i homofobi, a koje dolaze na vlast koristeći se populizmom. Ovo se ne događa samo na Filipinima, iste primjere vidimo i u drugim dijelovima svijeta i normalnim osobama je jednostavno nemoguće shvatiti kako su takve osobe na vlasti.

Duterte je jednostavno javnosti prodao lijepu laž da će se riješiti droge, slično kao što to Trump radi u Americi obećanjima da će učiniti da Amerika opet bude najbolja i najjača svjetska sila. Sve je to neki show u kojem šire narodne mase uživaju. Za posljedicu imamo desetine hiljada mrtvih koji su pogubljeni bez ikakvog suđenja i šanse da dokažu svoju nevinost. 

Duterte se protiv droge bori metkom, no u isto vrijeme vidimo kako bi upravo njegov sin mogao biti ključna osoba u krijumčarenju droge. Da li pod izgovorom da rješava problem droge na ulici, Duterte sebi osigurava vlast i eliminiše konkurenciju?

I ja sam se to isto pitao. Nije mi bilo jasno kako je droga najveći problem Filipina ili zašto bi neko na televiziji rekao da je ubica. Mislim da je Duterte uz pomoć Facebooka dobro istražio i isplanirao svoj upropagantu, jer je nakon prvog priznanja ubistva na televiziji postao jedina tema o kojoj se priča. Nažalost, sva ta ubistva i borba protiv droge su samo jedna predstava za javnost, kojom on zabavlja građane, sprečavajući ih da postavljaju prava pitanja. Isto to i Trump radi, izvali neku glupost na Twitteru i dok cijeli svijet bruji o njegovoj gluposti, niko ne obraća pažnju na ono što se zapravo dešava. Uvjeren sam da su neki od ovih skandala izmišljeni da bi se sakrile neke veće stvari. No, ipak, to je jako teško dokazati.

Mislite li da priča Marije Resse može ohrabriti ljude koji živi u sličnim režimima da dignu svoj glas I bar pokušaju napraviti neku promjenu?

Naravno, Maria je primjer svima koji žele da se bore za ispravne vrijednosti. Pogledajmo historiju, ko je, naprimjer, mogao povjerovati da osoba poput Nelsona Mandele sama može srušiti aparthejd.